„Kromka chleba dla sąsiada”

Powoli zbliżamy się do wakacji. Czeka nas czas odpoczynku, aby po wakacjach rozpocząć dalsze prace wolontariackie. Dlatego pragniemy zaprosić Was do przyłączenia się do akcji Caritas Polska- ” Kromka chleba dla sąsiada”.
Według statystyk GUS,w 2020 roku ponad 25% Polaków będzie miało powyżej 60. lat, a jeśli trend ten gwałtownie się nie zmieni, to w 2050 roku będzie to 40% osób. Jak wskazują statystyki GUS, blisko 45% 60-latków i blisko 90% 80-latków ma trudności z pokonywaniem schodów. Ponad dwie trzecie seniorów powyżej 60. roku życia cierpi na przewlekłe choroby i regularnie odwiedza aptekę. Do tego dochodzi samotność. Blisko połowa osób powyżej 75. roku życia to wdowcy, których większość żyje w jednoosobowych gospodarstwach domowych.

Uczuć nie da się przełożyć na liczby, można je przełożyć jedynie na międzyludzkie relacje.

Kromka Chleba dla sąsiada to program, którego celem jest pomoc osobom, które cierpią z powodu niedostatku, są starsze, czują się samotne i opuszczone. Chodzi o życzliwość i zainteresowanie losem sąsiada, o którym często niewiele wiemy. Pierwszym krokiem może stać się Kromka Chleba.

W imieniu Caritas Polska zapraszam do udziału kolejnej odsłonie akcji „Kromka chleba dla sąsiada” . Zgodnie z kalendarzem Caritas obchody „Kromki chleba dla sąsiada” odbędą się w tygodniu 15-22 września 2019 r.

Proponowanymi elementami obchodów „Kromki chleba dla sąsiada” są między innymi:
1. Zbiórka żywności w sklepach Biedronka w dniach 20-21 września. Zbiórka realizowana przez wolontariuszy SKC i PZC powinna być związana z bezpośrednim przygotowaniem paczek z zebranej żywności i przekazaniu ich starszym, samotnym osobom w danej parafii przez wolontariuszy, uczestniczących w zbiórce. Ważne jest, szczególnie dla osób młodych aby uczestniczyli w przekazywaniu żywności, aby mieli szanse spotkania odbiorców tej pomocy. Zebrana żywność może również ubogacić paczki przekazywane w ramach Spiżarni Caritas.

Zainteresowane Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas prosimy o kontakt : ksdamian@skc.elblag.pl bądź tel. 794-168-253


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *